Czy przeniesienie całego biznesu do chmury jest najlepszym rozwiązaniem?
Z artykułu dowiesz się: Jakie są zalety i wady korzystania z chmury? Czy istnieje jedno, słuszne rozwiązanie?
Z wielu stron napływają do nas informacje i zapewnienia o plusach rozwiązania jakim jest przeniesienie biznesu do chmury. Oczywiście jest to opcja niezwykle kusząca, biorąc pod uwagę korzyści jakie niesie. Jednak jak każda decyzja i ta powinna być poprzedzona wnikliwą analizą potrzeb i możliwości przedsiębiorstwa.
Postaramy się zestawić zalety tego rozwiązania wraz z jego wadami oraz odpowiedzieć na pytanie postawione na początku.
Zalety korzystania z chmury
Wady korzystania z chmury
Jak widać zalety chmury kuszą, by z niej skorzystać: bezpieczeństwo, elastyczność, szybkość, dywersyfikacja ryzyka, niższe koszty. Zestawienie pokazuje jednak, że niektóre z tych zalet mogą być tylko pozorne.
Jak to jest możliwe?
Spójrzmy na bezpieczeństwo danych. Oczywiście dostawca chmury zapewni nas o szyfrowaniu danych i zabezpieczeniach w postaci zaawansowanych systemów zasilania awaryjnego, ale musimy pamiętać, że najsłabszym ogniwem ochrony danych jest człowiek. Nie mamy gwarancji, że pracownicy naszego dostawcy chmurowego wezmą sobie do serca zasady i nie przejrzą z ciekawości naszych danych, czy nie skopiują ich, by przekazać konkurencyjnej firmie.
Tak samo jest w przypadku awarii serwerów, gdzie my jako właściciele danych nic nie możemy zrobić, tylko czekać. I co nam da to, że odpowiedzialność za awarie spoczywa na dostawcy chmury, skoro my w tym czasie nie możemy prowadzić biznesu, bo nie mamy dostępu do danych? Czy wtedy rzeczywiście koszty są tak niskie jak sądziliśmy na początku?
Podsumowanie
O zaletach i wadach biznesu w chmurze można napisać całą książkę. Decyzja nie jest prosta. Nie ma jednego, słusznego rozwiązania. Chmura nie jest zła, ale nie jest też wyjściem w każdym przypadku idealnym. Wiele tak naprawdę zależy od priorytetów, skali działalności i potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Ponadto wybór odpowiedniego dostawcy chmury jest nie lada wyzwaniem. Zawsze przed taką decyzją warto skonsultować się z pracownikami działu IT, a nawet z ekspertami zewnętrznymi, którzy pomogą ocenić sytuację i dokonać odpowiedniego wyboru.
Może okazać się, że w przypadku Twojego przedsiębiorstwa sprawdzi się opcja rozwiązania hybrydowego: część danych, tych mniej wrażliwych możesz zdecydować się przenieść do chmury, a część takich jak oprogramowania sterujące wrażliwymi działami, dane o recepturach i wyjątkowych metodach produkcji przechowywać na własnych serwerach. Pozwala to na bardziej elastyczne zarządzanie danymi oraz na lepszą ich kontrolę.
Potrzebujesz pomocy w ocenie jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej firmy?
Napisz do nas